Dietetyka Sportowa dieta

Jak powinna wyglądać dieta dla sportowca i dlaczego warto wybrać dietę z dowozem do domu?

Każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowania, w związku z czym przy wyznaczaniu odpowiedniej diety warto wciąć pod uwagę parę istotnych czynników. Zależnie od charakteru wykonywanej pracy, czy poziomu aktywności fizycznej, różni się zapotrzebowanie organizmu na niezbędne do prawidłowego funkcjonowania substancje. U sportowców znaczenie ma także trenowana przez nich dyscyplina, jakość i częstotliwość ćwiczeń. W przypadku stosowania diety pudełkowej, można skorzystać z opcji „jesz, co chcesz i skomponować własny jadłospis.

Ile kalorii dziennie spożywać powinien sportowiec?

Wskazana dzienna ilość kalorii to 1600-2400 kalorii dla kobiet i 2000-3000 kalorii dla mężczyzn, jednakże to ilość umowna, gdyż każdy człowiek ma nieco inne zapotrzebowanie. Zdecydowanie więcej kalorii spożywają sportowcy. Codziennie lub kilka razy w tygodniu tracą oni dużo energii podczas treningów, z tego względu muszą ją regularnie uzupełniać, a przy tym dbać, by wybierane przez nich posiłki były zdrowe. Wielu sportowców zmaga się z różnego typu alergiami. W takim przypadku można zdecydować się na przykład na catering bez laktozy. To wygodna opcja, zwłaszcza kiedy między intensywnymi sesjami treningowymi nie starcza czasu na samodzielne przygotowanie zdrowego posiłku.

Jakie produkty są wskazane dla sportowców?

Ze względu na wzmożoną aktywność fizyczną sportowców, powinni oni spożywać produkty obfitujące w wysoce przyswajalne białka, a więc mięso, ryby, produkty mleczne i jaja. Nie każdy ma możliwość i czas na przygotowywanie sobie posiłków lub poszukiwanie w mieście lokali, które zapewniają zdrowe i pełnowartościowe jedzenie. Z tego względu popularna jest dieta z dowozem do domu (Warszawa), oferująca możliwość codziennej dostawy zdrowych posiłków w miejsce zamieszkania, z której chętnie korzystają sportowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *